Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, Proportions
To 
simplify
 ratio:
1.
Write in ___________form.
2.
Find greatest _________ factor (GCF)
List factors of a and b
Find GCF
______ a and b by _______
Write in simplest form
Example
16= 1,__, __, 8,16 
   
28=___,2,___7,14,28
Examples
GCF: 8=
GCF: 24=
Examples
GCF: 8=1,2,4,
8
GCF: 24=1,2,3,4,7,
8
,12,24
Rates
A _________ is a ratio that ___________ two quantities with
______________ units.
A rate is written as a ______________(fraction) in simplest form.
Rates _______ units.
A ____________ rate is which the denominator number is 1
The __ in the denominator is _____________and often the word “per” is
used to make the comparison
 
ex: miles per hour --
 mph
  
miles per gallon -> mpg
To find:
Find the unit rate, you would find the ______ or _______ for 1
Examples 
If it costs $78 for 13 sandwiches.
 
$78/13= $6 or $6 per 1 sandwich
The cost of a 12-ounce box of Cheerios is
$3.29. Publix brand Cheerios cost $4.89 for
an 18 ounce box. Find the unit rate to find
the better buy.
3.29/____= .274
  
_____/18=.271
It takes 11 gallons to drive 250 miles. What
is the unit rate or m.p.g.?
Ratios, Rates, Proportions
To simplify ratio:
1.
Write in 
simplest 
form.
2.
Find greatest 
common
 factor (GCF)
List factors of a and b
Find GCF
Divide
 A and B by 
GCF
Write in simplest form
Example
16= 1
,2 ,
 
4
, 8,16 
   
28
=1 ,2,4, 7,14,28
Rates
A 
rate
 is a ratio that 
compares
 two quantities with 
different
 units.
A rate is written as a 
quotient 
(fraction) in simplest form.
Rates 
have
 units.
A 
unit 
 rate is which the denominator number is 1
The _1_ in the denominator is 
dropped 
and often the word “per” is
used to make the comparison
 
ex: miles per hour --
 mph
  
miles per gallon -> mpg
To find:
Find the unit rate, you would find the 
cost
 or 
amount
 for 1.
Examples 
If it costs $78 for 13 sandwiches.
 
$78/13= $6 or $6 per 1 sandwich
The cost of a 12-ounce box of Cheerios is
$3.29. Publix brand Cheerios cost $4.89 for
an 18 ounce box. Find the unit rate to find
the better buy.
3.29/
12
= .274
  
4.89
/18=.271
It takes 11 gallons to drive 250 miles. What
is the unit rate or m.p.g.?
250/11=22.72 mpg
Slide Note
Embed
Share

Learn about ratios, rates, and proportions - comparing numbers and measures, simplifying ratios, finding unit rates, and making cost comparisons. Dive into examples and visual explanations to enhance your understanding of these mathematical concepts.

  • Mathematics
  • Ratios
  • Rates
  • Proportions
  • Unit Rates
  • Simplifying Ratios

Uploaded on Sep 29, 2024 | 0 Views


Download Presentation

Please find below an Image/Link to download the presentation.

The content on the website is provided AS IS for your information and personal use only. It may not be sold, licensed, or shared on other websites without obtaining consent from the author. Download presentation by click this link. If you encounter any issues during the download, it is possible that the publisher has removed the file from their server.

E N D

Presentation Transcript


  1. Ratios, Rates, Proportions A _______ is a comparison of _______ numbers and measures using ______________. A ratio can be written ______ different ways. 1. ______ to _____ 2. a ____ b 3. ? Ratios do ________ have units! Ratios are often expressed as fractions in the ____________ form. 5 20=

  2. To simplify ratio: 1. Write in ___________form. 2. Find greatest _________ factor (GCF) List factors of a and b Find GCF ______ a and b by _______ Write in simplest form Example 16 28 16:28 16= 1,__, __, 8,16 28=___,2,___7,14,28 16 28 =

  3. Examples 8 GCF: 8= GCF: 24= 24= 40 200 27 9

  4. Examples 8 24=1 GCF: 8=1,2,4,8 GCF: 24=1,2,3,4,7,8,12,24 3 40 200 =1 5 3 1 27 9 6 25

  5. Rates A _________ is a ratio that ___________ two quantities with ______________ units. A rate is written as a ______________(fraction) in simplest form. Rates _______ units. A ____________ rate is which the denominator number is 1 The __ in the denominator is _____________and often the word per is used to make the comparison ex: miles per hour -- mph miles per gallon -> mpg To find: Find the unit rate, you would find the ______ or _______ for 1 Examples If it costs $78 for 13 sandwiches. $78/13= $6 or $6 per 1 sandwich

  6. The cost of a 12-ounce box of Cheerios is $3.29. Publix brand Cheerios cost $4.89 for an 18 ounce box. Find the unit rate to find the better buy. 3.29/____= .274 _____/18=.271 It takes 11 gallons to drive 250 miles. What is the unit rate or m.p.g.?

  7. Ratios, Rates, Proportions A ratio is a comparison of two numbers and measures using division. A ratio can be written 3 different ways. 1. A to B 2. a _:_ b 3. ? ? Ratios do not have units! Ratios are often expressed as fractions in the simplest form. 5 20=

  8. To simplify ratio: 1. Write in simplest form. 2. Find greatest common factor (GCF) List factors of a and b Find GCF Divide A and B by GCF Write in simplest form Example 16 28 16:28 16= 1,2 , 4, 8,16 28=1 ,2,4, 7,14,28 4 7 16 28 4/4 =

  9. Rates A rate is a ratio that compares two quantities with different units. A rate is written as a quotient (fraction) in simplest form. Rates have units. A unit rate is which the denominator number is 1 The _1_ in the denominator is dropped and often the word per is used to make the comparison ex: miles per hour -- mph miles per gallon -> mpg To find: Find the unit rate, you would find the cost or amount for 1. Examples If it costs $78 for 13 sandwiches. $78/13= $6 or $6 per 1 sandwich

  10. The cost of a 12-ounce box of Cheerios is $3.29. Publix brand Cheerios cost $4.89 for an 18 ounce box. Find the unit rate to find the better buy. 3.29/12= .274 4.89/18=.271 It takes 11 gallons to drive 250 miles. What is the unit rate or m.p.g.? 250/11=22.72 mpg

More Related Content

giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#