Ratios and Unit Rates in Mathematics

11.13.2018
Ticket out the Door
Ticket in the door
Ticket in the door
review
Introduction Video
Lesson of the Day;
Unit Rates
Unit 3 Vocabulary
Quiz on Friday.
Ticket in the door
n + 2 = -4 + 2n
R+2+3 = 4
3m+4m = -14
Introduction Video
https://www.youtube.com/watch?v=liW_A
Lj4Qj8
Format your papers for Cornell
notes
Topic: 
Ratio and Unit Rates
E.Q.  
How Can you Compute
Unit Rates involving rational
numbers, fractions, and
complex fractions?
 
A ratio is  a comparison
A ratio is  a comparison
of two numbers or
of two numbers or
measures using division.
measures using division.
 
 
A 
A 
ratio
ratio
 can be written three
 can be written three
ways:
ways:
3:5
3:5
  
  
3/5 
3/5 
   
   
3 to 5
3 to 5
 
B
A
C
K
Ratios are often
expressed as fractions in
simplest or as a decimal.
B
A
C
K
A ratio is the comparison of two numbers  with the 
same
units by division.   A ratio may be written in three ways.
 
What ratios can we form from the tiles
above?
 
1
2
 
t
o
 
8
B
A
C
K
 
Create as many ratios as possible.
Write each ratio three different
ways.
B
A
C
K
Simplest Form
Write the ratio 50 to 300
in simplest form.
B
A
C
K
Simplest Form
Write the ratio 60
¢ per dozen
in simplest form.
B
A
C
K
Look over the ratios you have written.  Is
there another way that you can write those
ratios?
 
The ratio illustrated here is
four
 filled cells to 
ten
 total
cells.
The ratio shown here is
two
 
filled cells to 
five
total cells.
 
 
What do you know about these two ratios?
How can you prove your answer?
B
A
C
K
UNIT RATES
A 
unit rate
 is a rate in which the denominator
number is 1.
The 1 in the denominator is dropped
often the word “per” is used to make the
comparison.
Ex:  miles per hour 
 mph
       miles per gallon 
 mpg
Unit Rate
To find the Unit Rate, you
would find the cost or
amount for 1. Or the rate
when the denominator is 1.
“How much for just 1?”
B
A
C
K
If it costs $78 for 13
sandwiches, What is the unit
rate?
Unit Rate
B
A
C
K
The cost of a 12-ounce box
of Cheerios is $3.29. Publix
brand Cheerios cost $4.89
for an 18-ounce box. Find
the unit rate to find the
better buy
.
B
A
C
K
Mile per Gallon
M.P.G. stands
for miles per
gallon and is
usually used for
gas mileage in
cars.
B
A
C
K
Unit Rate
If it takes 11 gallons
to drive 250 miles,
What is the unit rate
or m.p.g.?
B
A
C
K
Solving Word Problems
 
Write problem as proportions:
 
Solve using cross multiplication
.
B
A
C
K
Now you try it!
B
A
C
K
1. A skydiver falls 144 feet in three seconds.
How far does the
skydiver fall per second?
2. A pump moves 42 gallons in seven minutes.
Find the unit rate.
3. You score 84 points in six games. How
much do you score per
game?
4. Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas.
Find the miles per gallon.
5. Maria walks 12 miles in 3 hours. How many
miles does she walk per
hour?
Reference
https://www.msjc.edu/.../Ratio%20Rates%2
0Proportions/14%20PROPORTIONS.ppt
https://1.cdn.edl.io/DKFLbKdN2no9i1bybz
vJgFk29nXpLnVogNdVhtgeFXeimt3i.pptx
https://www.nrcs.net/Downloads/UNIT%20
RATE%20word%20problems.pdf
Slide Note
Embed
Share

Exploring the concepts of ratios, unit rates, and their applications involving rational numbers, fractions, and complex fractions in mathematics. The content covers the basics of writing and simplifying ratios, creating ratios in different forms, and understanding how ratios can be expressed in various ways.

  • Ratios
  • Unit Rates
  • Mathematics
  • Fractions
  • Simplification

Uploaded on Sep 18, 2024 | 0 Views


Download Presentation

Please find below an Image/Link to download the presentation.

The content on the website is provided AS IS for your information and personal use only. It may not be sold, licensed, or shared on other websites without obtaining consent from the author. Download presentation by click this link. If you encounter any issues during the download, it is possible that the publisher has removed the file from their server.

E N D

Presentation Transcript


  1. 11.13.2018 Ticket out the Door Ticket in the door Ticket in the door review Introduction Video Lesson of the Day; Unit Rates Unit 3 Vocabulary Quiz on Friday. Ticket in the door n + 2 = -4 + 2n R+2+3 = 4 3m+4m = -14

  2. Introduction Video https://www.youtube.com/watch?v=liW_A Lj4Qj8

  3. Format your papers for Cornell notes Topic: Ratio and Unit Rates E.Q. How Can you Compute Unit Rates involving rational numbers, fractions, and complex fractions?

  4. Ratio & Unit Rate

  5. A ratio is a comparison of two numbers or measures using division. A ratio can be written three ways: 3:5 3/5 3 to 5 BACK BACK

  6. Ratios are often expressed as fractions in simplest or as a decimal. 5 1 = or .25 20 4 BACK BACK

  7. A ratio is the comparison of two numbers with the same units by division. A ratio may be written in three ways. 2 to 2 3 2 : 3 3 What ratios can we form from the tiles above? whole part 12 20 part part whole 12 to 8 20 part 12 BACK BACK

  8. Create as many ratios as possible. Write each ratio three different ways. BACK BACK

  9. Simplest Form Write the ratio 50 to 300 in simplest form. 50 1 = 6 300 BACK BACK

  10. Simplest Form Write the ratio 60 per dozen in simplest form. 60 5 = 1 12 BACK BACK

  11. Look over the ratios you have written. Is there another way that you can write those ratios? The ratio illustrated here is four filled cells to ten total cells. The ratio shown here is twofilled cells to five total cells. What do you know about these two ratios? How can you prove your answer? BACK BACK

  12. UNIT RATES A unit rate is a rate in which the denominator number is 1. The 1 in the denominator is dropped often the word per is used to make the comparison. Ex: miles per hour mph miles per gallon mpg

  13. Unit Rate To find the Unit Rate, you would find the cost or amount for 1. Or the rate when the denominator is 1. How much for just 1? BACK BACK

  14. Unit Rate If it costs $78 for 13 sandwiches, What is the unit rate? = 13 78 $ $ each 6 BACK BACK

  15. The cost of a 12-ounce box of Cheerios is $3.29. Publix brand Cheerios cost $4.89 for an 18-ounce box. Find the unit rate to find the better buy. 29 . 3 274 . = . 4 89 = 271 . 12 18 BACK BACK

  16. Mile per Gallon M.P.G. stands for miles per gallon and is usually used for gas mileage in cars. BACK BACK

  17. Unit Rate If it takes 11 gallons to drive 250 miles, What is the unit rate or m.p.g.? BACK BACK

  18. Solving Word Problems 250 x = Write problem as proportions: 11 1 Solve using cross multiplication. 250(1) = 250= 11X 11X 11 11 X=22.7 mpg BACK BACK

  19. Now you try it! BACK BACK

  20. 1. A skydiver falls 144 feet in three seconds. How far does the skydiver fall per second? 2. A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate. 3. You score 84 points in six games. How much do you score per game? 4. Steve drives 78 miles on 3 gallons of gas. Find the miles per gallon. 5. Maria walks 12 miles in 3 hours. How many miles does she walk per hour?

  21. Reference https://www.msjc.edu/.../Ratio%20Rates%2 0Proportions/14%20PROPORTIONS.ppt https://1.cdn.edl.io/DKFLbKdN2no9i1bybz vJgFk29nXpLnVogNdVhtgeFXeimt3i.pptx https://www.nrcs.net/Downloads/UNIT%20 RATE%20word%20problems.pdf

More Related Content

giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#