Challenging Math Word Problems for Elementary Students

Maths Word Problems
 
5
th
 and 6
th
Valerie King @www.múinteoirvalerie.com
 
One:
 
Albert buys 6 HD TVs. The
cost of each TV is E259.
What is the cost of 6 HD
TVs?
 
Two
 
The Children’s Playschool took a
school field trip. For the safety of
the kids, each teacher was
responsible for 24 kids. If 336 kids
participated, how many teachers
participated?
 
Three
 
A florist made 210 Bouquets in
5 days. How many Bouquets did
the florist make in a day?
 
Four
 
 
Catherine bought a tomato, a chicken
and an
onion. The respective weights of
these items
were 2.12 kg, 1.45 kg and 3.19 kg.
What is the
total weight of the items bought?
 
 
 
Five.
 
David’s home is 12.53 miles away
from the lake and 16.73 miles away
from his school.
How far is David’s school from the
lake?
 
 
 
Six
 
Tom and Davey are close friends studying in
the same school. Davey’s home is 6.87 miles
away from school. Tom’s home is 7 times as
far as Davey’s home from school. Find the
distance between Tom’s school and his home.
 
Eight
 
Linda sold 170 eggs at two different markets. She
noticed that the number sold at the second
market was ten less than half the number she
sold at the first market. How many eggs did she
sell at each market?
 
Nine
 
Two boxes of pencils and three boxes of
pens cost 7.45, while three boxes of
pencils and 2 boxes of pens cost 7.05.
How much does one box of pens cost?
 
Ten
 
Freya bought some fish, prawns and oysters.
When added together, the fish and the prawns
amounted to 64e, the prawns and the oysters
were 33e, and the fish and the oysters cost 60e.
How much did each of the different types of
seafood cost?
Slide Note
Embed
Share

These math word problems challenge elementary students with scenarios like calculating the cost of multiple items, determining the number of teachers on a field trip, finding daily production rates, calculating total weights, and more. The problems involve real-life situations to make learning engaging and practical.

  • Math problems
  • Elementary students
  • Critical thinking
  • Problem-solving
  • Engaging scenarios

Uploaded on Sep 17, 2024 | 0 Views


Download Presentation

Please find below an Image/Link to download the presentation.

The content on the website is provided AS IS for your information and personal use only. It may not be sold, licensed, or shared on other websites without obtaining consent from the author. Download presentation by click this link. If you encounter any issues during the download, it is possible that the publisher has removed the file from their server.

E N D

Presentation Transcript


  1. Maths Word Problems 5thand 6th Valerie King @www.m inteoirvalerie.com

  2. One: Albert buys 6 HD TVs. The cost of each TV is E259. What is the cost of 6 HD TVs?

  3. Two The Children s Playschool took a school field trip. For the safety of the kids, each teacher was responsible for 24 kids. If 336 kids participated, how many teachers participated?

  4. Three A florist made 210 Bouquets in 5 days. How many Bouquets did the florist make in a day?

  5. Four Catherine bought a tomato, a chicken and an onion. The respective weights of these items were 2.12 kg, 1.45 kg and 3.19 kg. What is the total weight of the items bought?

  6. Five. David s home is 12.53 miles away from the lake and 16.73 miles away from his school. How far is David s school from the lake?

  7. Six Tom and Davey are close friends studying in the same school. Davey s home is 6.87 miles away from school. Tom s home is 7 times as far as Davey s home from school. Find the distance between Tom s school and his home.

  8. Eight Linda sold 170 eggs at two different markets. She noticed that the number sold at the second market was ten less than half the number she sold at the first market. How many eggs did she sell at each market?

  9. Nine Two boxes of pencils and three boxes of pens cost 7.45, while three boxes of pencils and 2 boxes of pens cost 7.05. How much does one box of pens cost?

  10. Ten Freya bought some fish, prawns and oysters. When added together, the fish and the prawns amounted to 64e, the prawns and the oysters were 33e, and the fish and the oysters cost 60e. How much did each of the different types of seafood cost?

More Related Content

giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#