Comparing Unit Prices for Various Grocery Items

 
Unit Price: 
  
   Price per Item
   
Measure or Count of Items
 
 
Allows shoppers to compare the
prices of items quickly and easily
 
Acme
 
Paper Plates
 
Unit Price =
 
      $2
  
  50 plates
 
 
 
    = $0.04 per plate
 
Cereal
 
Unit Price =          $2
 
                 9 oz.
 
 
    = $0.22 per oz.
 
Unit Price =        $2
 
            13.75 oz
 
 
    = $0.15 per oz.
For
9 oz.
For
13.75 oz.
 
Coffee
 
Unit Price =
 
6.49
 
34.5
 
AND
 
6.49
39
 
Dannon water
32 pack for $4.99
How much per
bottle?
 
 
If each bottle is
16.9 oz., how
much per oz?
Canada Dry Ginger
Ale
6 packs, 3 for $5
 
How much per can?
 
 
Deer Park Water
12 pack for $2.99
Each bottle is 12 oz.
How much per bottle?
 
How much per oz?
 
Tea Bags
Package of 100
2 boxes for $5
How much per tea bag?
 
Coke
2 liter bottles; 4 for $5
How much per liter?
 
How much per bottle?
 
Gatorade
8 pack for $5.99
16 oz or 20 oz bottles
How much per bottle?
 
 
How much per oz (for each size)?
 
Ruffles Potato Chips
2 bags for $6
16.5 or 20 oz.
How much per oz for each size bag?
 
Breyers Ice Cream
Buy one get one free
$5.79 each
1.75 qt. Containers
How much per qt?
 
Oranges
4 lb. Bag
$2.99
Unit Price?
 
M & M’s
14 oz. Bag for $2.69
Unit Price?
Safeway Select
Detergent
300 oz.
$10.99
What is the Unit Price?
Wisk Laundry Detergent
100 oz.
$4.99
What is the Unit Price?
 
“Finding the Better Buy” is determining
which size, store, or deal will give you the
most product for your money
 
 We use Unit Prices to compare product
sizes to find the better buy
 
We also use Unit Prices to determine
which store or deal will give us the better
buy
Dixie plates
$2.49
24 count
Unit Price (per plate)?
Hefty plates
2 for $4.00
50 count (each pkg.)
Unit Price (per plate)?
Cheerios
3 for $6
13.75 oz. boxes
Unit Price (per oz.)?
Cheerios
3 for $7.00
15 oz. boxes
Unit Price (per oz.)?
Acme
Gatorade
10 for $10 +
2 free
32 oz.
bottles
Unit Price
(per oz.)?
Giant Food Stores
Gatorade
8 pack for $5.99
20 oz. bottles
Unit Price (per oz.)?
 
Acme sells 3 different sizes of mayonnaise as
follows:
 
Small (10 oz.) 
   
for $2.33
Normal size (15 oz.) 
  
for $2.67
Big Container (22 oz.) 
 
for $3.24
 
Which one is the better buy?
 
 
Acme has these paper
towels on sale, 8 rolls for
$5.99.
However they also sell
another larger package,
24 rolls for $16.99.
You want to buy these
since they are on sale,
but which is actually the
better buy?
 
Now you want to compare these two
brands, which are both on sale.  You have
determined that you want 8 rolls of paper
towels.  Which brand will you buy?
 
Bounty: 8 rolls
 
   $5.99
 
Thirsty: 2 rolls
 
    $2.99
Aquafina:
24 pack
$3.99
16.9 oz. bottles
Deer Park:
12 pack
$2.99
12 oz. bottles
Slide Note
Embed
Share

Quickly compare unit prices of various grocery items such as paper plates, cereal, coffee, bottled water, soda, and more to make informed shopping decisions. Learn how to calculate unit prices to find the best deals on your favorite products.

  • Grocery prices
  • Unit price comparison
  • Shopping tips
  • Price per unit
  • Grocery deals

Uploaded on Aug 21, 2024 | 0 Views


Download Presentation

Please find below an Image/Link to download the presentation.

The content on the website is provided AS IS for your information and personal use only. It may not be sold, licensed, or shared on other websites without obtaining consent from the author. Download presentation by click this link. If you encounter any issues during the download, it is possible that the publisher has removed the file from their server.

E N D

Presentation Transcript


  1. Finding Unit Price Unit Price: Unit Price: Price per Item Price per Item Measure or Count of Items Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily prices of items quickly and easily

  2. Acme Acme Paper Plates Paper Plates Unit Price = $2 50 plates = $0.04 per plate

  3. Cereal Cereal For For 9 oz. 9 oz. Unit Price = $2 9 oz. = $0.22 per oz. For For 13.75 oz. 13.75 oz. Unit Price = $2 13.75 oz = $0.15 per oz.

  4. Coffee Coffee 6.49 AND 6.49 Unit Price = 39 34.5

  5. Dannon water Shop Rite Supermarkets 32 pack for $4.99 How much per bottle? If each bottle is 16.9 oz., how much per oz?

  6. Canada Dry Ginger Ale 6 packs, 3 for $5 How much per can?

  7. Giant Food Stores Deer Park Water 12 pack for $2.99 Each bottle is 12 oz. How much per bottle? How much per oz?

  8. Giant Food Stores Tea Bags Package of 100 2 boxes for $5 How much per tea bag?

  9. Coke 2 liter bottles; 4 for $5 How much per liter? How much per bottle?

  10. Gatorade 8 pack for $5.99 16 oz or 20 oz bottles How much per bottle? How much per oz (for each size)?

  11. Ruffles Potato Chips 2 bags for $6 16.5 or 20 oz. How much per oz for each size bag?

  12. Breyers Ice Cream Buy one get one free $5.79 each 1.75 qt. Containers How much per qt?

  13. Oranges Oranges 4 lb. Bag 4 lb. Bag $2.99 $2.99 Unit Price? Unit Price?

  14. M & Ms M & M s 14 oz. Bag for $2.69 14 oz. Bag for $2.69 Unit Price? Unit Price?

  15. Safeway Select Safeway Select Detergent Detergent Wisk Laundry Detergent Wisk Laundry Detergent 100 oz. 100 oz. 300 oz. 300 oz. $4.99 $4.99 $10.99 $10.99 What is the Unit Price? What is the Unit Price? What is the Unit Price? What is the Unit Price? What is the better buy?

  16. Comparison Shopping: Finding the Better Buy Finding the Better Buy is determining which size, store, or deal will give you the most product for your money We use Unit Prices to compare product sizes to find the better buy We also use Unit Prices to determine which store or deal will give us the better buy

  17. Dixie plates Dixie plates Hefty plates Hefty plates $2.49 $2.49 2 for $4.00 2 for $4.00 24 count 24 count 50 count (each pkg.) 50 count (each pkg.) Unit Price (per plate)? Unit Price (per plate)? Unit Price (per plate)? Unit Price (per plate)? Which is the better buy?

  18. Acme Cheerios Cheerios 3 for $6 3 for $6 13.75 oz. boxes 13.75 oz. boxes Unit Price (per oz.)? Unit Price (per oz.)? Giant Food Cheerios Cheerios 3 for $7.00 3 for $7.00 15 oz. boxes 15 oz. boxes Unit Price (per oz.)? Unit Price (per oz.)? Which is the better buy?

  19. Acme Acme Gatorade Gatorade 10 for $10 + 10 for $10 + 2 free 2 free 32 oz. 32 oz. bottles bottles Giant Food Stores Giant Food Stores Gatorade Gatorade Unit Price Unit Price (per oz.)? (per oz.)? 8 pack for $5.99 8 pack for $5.99 20 oz. bottles 20 oz. bottles Unit Price (per oz.)? Unit Price (per oz.)? Which is the better buy?

  20. Acme sells 3 different sizes of mayonnaise as follows: Small (10 oz.) for $2.33 Normal size (15 oz.) for $2.67 Big Container (22 oz.) for $3.24 Which one is the better buy?

  21. Acme has these paper Acme has these paper towels on sale, 8 rolls for towels on sale, 8 rolls for $5.99. $5.99. However they also sell However they also sell another larger package, another larger package, 24 rolls for $16.99. 24 rolls for $16.99. You want to buy these You want to buy these since they are on sale, since they are on sale, but which is actually the but which is actually the better buy? better buy?

  22. Bounty: 8 rolls Thirsty: 2 rolls $5.99 $2.99 Now you want to compare these two Now you want to compare these two brands, which are both on sale. You have brands, which are both on sale. You have determined that you want 8 rolls of paper determined that you want 8 rolls of paper towels. Which brand will you buy? towels. Which brand will you buy?

  23. Aquafina: 24 pack $3.99 16.9 oz. bottles Deer Park: 12 pack $2.99 12 oz. bottles

More Related Content

giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#giItT1WQy@!-/#